1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

William Blake Ve Vizyonları

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  William Blake,Romantik Çağın öncülerinden kabul edilen İngiliz sanatçı, şair ve söz yazarıdır. Çağlar boyunca sayısız yazar ve sanatçıyı etkilemiştir. Hem büyük bir şair hem de büyük bir düşünür olarak görülür.

  William Blake, 1757'de Londra, İngiltere'de doğdu. Sadece kısa bir süre okula gitti. Büyük ölçüde annesi tarafından evinde eğitim gördü. William'ın vizyonları henüz bir çocukken başladı. 10. yaşındayken meleklerle dolu bir ağaç gördüğünü iddia etti. Blake'in vizyonları sanatı ve eserleri üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacaktı.

  William, Erken yaşlardan itibaren yazmaya başladı. Gravüre ve eserlerinde etkisi olan Gotik sanata ilgisi vardı. 10 yaşına gelindiğinde Henry Pars'ın çizim okuluna alındı. Antik heykellerin sıva dökümlerinden kopyalayarak insan figürünü çizdi. 14 yaşındayken bir gravürciyle çıraklık yaptı. Blake'in ustası Londra Eski Eserler Derneği'nin oymacılığıydı. William, mezarların ve anıtların resimlerini yapmak için Westminster Manastırı'na gönderildi. Burada yaşamı boyunca üzerinde etkili olacak gothic sanat aşkının tohumlarının atıldı.

  Gençliğinde Blake'in sanatsal kabiliyeti belirginleşti. Bu süre zarfında, Durer, Raphael ve Michelangelo gibi sanatçılara ilgi duymaya başladı. 1779'da, 21 yaşındayken William, yedi yıllık çıraklığını tamamladı. Kitap ve basılı yayıncılar için projelerde çalışan gravürcü oldu. Aynı yıl ressam olarak kariyer yapmaya hazırlanarak, Kraliyet Akademisi Sanat Tasarım Okulları'na kabul edildi.Burada 1780'de kendi eserlerini sergiledi. 1783'te önceki 14 yıl boyunca yazdığı şiirlerden oluşan bir koleksiyonu yayınladı.

  1782 Ağustosunda William Blake okuma yazması olmayan Catherine Sophia Boucher ile evlendi. William ona okuma, yazma, çizme ve renklendirme (desenleri ve baskılar) konularını öğretti. Catherine ise kocasının vizyonlarına ve dehasına açıkça inandı ve yaptığı her şeyde 45 yıl boyunca onun ölümüne kadar destek verdi.

  William Blake'in hayatının en travmatik olaylarından biri 1787'de gerçekleşti. Çok sevdiği kardeşi Robert'ın 24 yaşında tüberkülozdan öldü. Robert'ın ölüm anında, Blake ruhunun yükselişini gördüğünü iddia etti. Bu an, Blake'in şiirin ilerleyen yıllarda büyük ölçüde etkiledi.

  Hayatının son yıllarında William Blake, teşhis edilememiş bir hastalık sebebiyle tekrarlayan sıkıntılarla uğraştı. 12 Ağustos 1827'de öldü.Blake, 21.yüzyıladan itibaren Romantik şairlerin öncüsü olarak görüldü.

   
Etiketler: