1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Lovecraft Ve Poe'dan Seçmeler

'Gothic Art' forumunda Karamarak tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. H.P. Lovecraft ve Edgar Allan Poe; gotik edebiyatının en önemli belki en büyük iki yazarıdır. İkisinin de hayatı zorluklar içinde geçmiş, ikisi de dönemin toplumunca "tuhaf" olarak tanımlanmıştır.

Lovecraft'ın babası erken yaşta akıl hastanesine yatmış, sinir krizinden felç geçirmiş, daha sonra ölmüştür. İlerleyen yıllarda ne yazık ki annesi de hastaneye yatırılmıştır. Lovecraft zor bir çocukluk, zor bir hayat yaşamıştır.

Poe' da zor bir hayat yaşamıştır. Alkol sorunu ve alkolden kaynaklı olduğu söylenen taşkınlıklarıyla herkesi bıktırmıştır. O da Lovecraft gibi yalnızdır. Doğrusu Lovecraft onun gibi yalnızdır. Çünkü Poe Lovecraft'tan önce yaşamış ve Lovecraft'a esin kaynağı olmuştur.

Bu iki şahıs da öykülerinde birinci ağızdan anlatım kullanırlar. Bu da anlattıklarının kendi düşünceleri ve inançları olduğu izlenimini güçlendirir.

Aşağıdaki sözlerin bazıları öykülerindeki karakterlerin anlatımlarından alınma, bazıları ise doğrudan kendilerine aittir.

LOVECRAFT
    H._P._Lovecraft,_June_1934.jpg

"Dünyadaki en merhametli şey, zannımca, insan zihninin, içerdiği bilgiler arasında karşılıklı bağıntılar kurmaktaki yetersizliğidir. Kapkara sonsuzluk denizinin ortasındaki dingin cehalet adasında yaşıyoruz ve uzaklara seyahat etmek bize göre değil. Her biri kendi yönünde çaba sarf eden bilimler bugüne kadar bize çok az zarar verdi, ama bir gün dağınık bilgilerin bir araya getirilmesi gözlerimizin önüne öyle korkunç bir gerçeklik serecek ki, bu manzara içindeki kendi konumumuzu görünce ya ortaya çıkan bu gerçek nedeniyle delireceğiz ya da ölümcül ışıktan yeni bir karanlık çağın huzur ve güvenliğine kaçacağız."

"Tuhaf öyküler seçmemdeki neden eğilimlerime en çok onların uyuyor olmalarıdır... en güçlü ve inatçı dileklerimin başında, geçici bir an için de olsa, bizi ebediyen tutsak alan ve kozmik boşluğa yönelik meraklarımızı hüsrana uğratan zaman, mekan ve doğa yasalarının sınırlarının askıya alınması ya da parçalanması gelir.."

"İnsanlığın en temel ve en yüce duygusu korkudur ve bu korku da bilinmeyenin korkusudur."

"Sonsuza kadar yatabilen ölü değildir, ve tuhaf uzak zamanlarda ölüm bile ölebilir."

Edgar Allan Poe

170px-Edgar_Allan_Poe_2_retouched_and_transparent_bg.png
    "Gündüz düş görenler, sadece gece düş görenlerin kaçırdığı pek çok şeyin farkındadır."

"Bir düşün içinde bir düş mü
    Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?"

"Gördüklerinizin yalnız yarısına inanın, duyduklarınızın hiçbirine."

"İnananlar mutludur. Şüphe edenler ise bilgili."

"Sevgiden daha öte bir sevgiyle sevdik birbirimizi."

"Hakikat daha çizmelerini giyerken, yalan dünyayı dolaşır."

"Şüphesiz ki güzel bir kadının ölümü, dünya üzerindeki en şiirsel konudur."

"Başkaları gibi değildim çocukluktan beri,
    Görmedim başkalarının gördüğü gibi
    Ortak bir pınardan almadım tutkularımı,
    Aynı kaynaktan almadım kederimi.
    Uyandıramadım yüreğimi sevince aynı seste
    Ve sevdiğim her şeyi yalnız sevdim. "

"Bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum."

"En kayıtsız insanların bile içinde hassas noktalar vardır. Yaşamla da ölümle de dalga geçen, tamamen kaybolmuş ruhların bile dalga geçemeyeceği şeyler vardır."

"Tam uykuya dalmak üzere olduğunuz o anı düşünün. Henüz tam dalmadan, yarı uyanık olduğunuz o en son an. Uykuya teslim olmadan, o son çizgide, tuhaf düşler görürsünüz. Ama o sırada uyursanız, bu düşlerin tümünü unutursunuz. İşte ben, o son çizgiden geçip, uyanıyor ve orada gördüğüm garip düşleri yakalıyorum. Benim yazdıklarımın bir kısmı da bu düşlerdir zaten!"

NOT: "Gotik edebiyat" diye bir arabaşlık olmadığından, konuyu buraya açtım.

Slipknot bunu beğendi.
Etiketler: