1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kral Snefru

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 14 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Snefru ( Sneferu), Eski Krallık Dönemi'nin Dördüncü Hanedanlığının kurucusu ve ilk firavunudur. Adı “güzelleştirmek, güzel yapmak” anlamına geliyordu.

  Ailesi ve Çocukları

  Üçüncü ve Dördüncü Hanedan arasındaki ilişki belirsizdir. Kan bağı ve herhangi bir akrabalık ilişkisi var mı bilinmiyor. Üçüncü Hanedanlığın son kralı Huni'nin, Snefru'nun babası olma ihtimali olsada ama buna dair bir kanıt yoktur.

  Snefru'nun Huni'nin kızı Hetepheres ile evlendiği bilinmektedir. Snefru, Huni'nin oğlu olsa bile bu, evlilik mümkündür. Pek çok ünlü Mısır firavunları üvey kız kardeşi ile evlenmiştir. Bu uygulama soyu saf tutmak amacıyla yapılıyordu. Eğer Snefru'nun Huni ve hanedan ile herhangi bir akrabalık ilişkisi yok ise ya da çok uzaktan akrabaysa büyük ihtimalle bu evlilik kralın tahttaki iddiasını sağlamlaştırmak amacıyla yapılmıştır.


  Snefru'nun varisi Khufu'nun dışında birkaç çocuğu daha vardı. Bazı akademisyenler Snefru'nun ilk veziri Prens Nefermaat'ın da oğlu olabileceğini düşünüyor.

  Saltanatı

  Snefru'nun saltanatı en az 24 yıl sürdü. Bu süre zarfında Nubia ve Libya'ya askeri seferler düzenledi. Amacı, işgücünü artırmak için esir almaktı. Baskınlar aynı zamanda sığır ve ham madde sağladı. Ayrıca, muhtemelen Lübnan'dan sedir taşıyan sedirleri ve Sina'da turkuaz ve bakır madeni ticareti yapan ticari gemiler aldı.

  Snefru bina projelerini finanse etmek ve büyük bir işgücünü korumak için planlı olarak hareket etti. Ülkeyi az sayıda insanın yiyecek üretebileceği şekilde organize etti. Büyük ölçekli taş ocakçılığı için yöntemler geliştirdi. Onun döneminde inşaatçılar piramitleri nasıl yapılacağını öğrendi.

  Snefru'nun saltanatı piramit projeleri için bir deneme zamanıydı. Mimarlar ve ustalar sağlam bir piramidin nasıl yapıldığını öğrenmek için farklı yapı teknikleriyle çalıştı. Sanatçılar ise mezarlarda imgeleri tasvir etmenin yeni yollarını denedi. Alimler, sıva üzerine boyanmış bazı duvar süslemeleri ve oymalar yaptı. İnsanların, görüntülerini en uzun süre dayanak şekilde yapmanın yönetemini bulmaya çalıştılar.

  İnşa Çalışmaları

  Snefru Mısır'ın her yerine inşa çalışmaları yaptr. Ancak en iyi bilinen yapıtları üç piramit kompleksidir.

  Meidum'daki ilk piramidi Büyük Basamaklı Piramit'ti. Daha sonra Snefru, bu piramida, dış gövdeyi ekleyerek gerçek bir piramide dönüştürdü. İnşaattaki değişim, Ra'ya verilen önemin artması olabilir.

  Snefru'nun tüm piramitleri, mezar komplekslerini de içeriyordu. Bu komplekste, firavun mezar kültü için ibadet yerleri olarak hizmet veren avlular, tapınaklar, sahte bir mezar(soyguncuları şaşırtmak için) bazen de kült piramidi içeriyordu.

  Snefru sarayını Dahshur'a taşıdıktan sonra, ilk iki gerçek piramidi inşa etti. İlk olarak Bent Piramit inşa edilmişti. Piramidin orijinal eğimi 55 dereceydi ancak piramidin altındaki kaya dengesizliği piramidin çatlamasına neden oldu. İnşaatçılar tabanda bir mahfaza inşa ettiler. Piramidin geri kalanı 43 derecelik bir açıya sahiptir, bu da bükülmüş bir şekil verir.

  Snefru tarafından inşa edilen son piramit Kızıl Piramit'tir. İsmini inşasında kullanılan kırmızı kireçtaşından alır. Bu piramidin iç yapısı Bent Piramidi kadar karmaşık değildi. Yine de iki piramidin içinde keşfedilmemiş odalar olması muhtemeldir.Bu piramitlerden birinin Snefru'nun mezarı olduğu düşünülüyor. Ancak firavunun mezar odası henüz bulunamadı.
   
Etiketler: