1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

John Dee

'Okültizm' forumunda Rune Mistress tarafından 22 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  John Dee, 16. yüzyılın en ünlü bilgelerinden biridir. Matematikçi, Filozof, Astronom ve okültist olan John Dee Kraliçe Elizabeth'in de danışmanıydı.

  John Dee, 13 Temmuz 1527'de Londra'da dünyaya geldi. Roland Dee ve Jane Wild Dee adında bir tekstil ithalatçısı bir ailenin tek çocuğuyd. Roland Dee kraliyet Sarayı için kumaş itaalat ediyordu. Zaman zamanda kraliyet ailesi üyeleri için kıyafetler yapıyorlardı.

  Dee, 1542'de St. John's Kolejine girdi. Burada lisans ve yüksek lisans eğitimini aldır. Aynı zamanda 1546'da kurucusu olduğu Cambridge'deki Trinity Koleji'nin bir üyesi oldu. Daha sonra Dee, 1548'den 1551'e çeşitli ülkeler dolaşarak bilimsel çalışmalarını ilerletti.Çeşitli bilim adamları ile çalıştı. Pedro Nuñez, Gemma Frisius, Abraham Ortelius ve Gerardus Mercator bunlardan bazılarıdır.

  İngiltere'ye döndükten sonra, Dee kendini kraliyet sarayında görev yaptı. Matematik bilimi üzerine çalıştı. Hem saraylara hem de gezginlere eğitim verdi. Kraliçe I. Mary'ye danışman olarak hizmet vermiştir. Ancak 1555'te hapis cezasına çarptırılmış ve kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştır. Kraliçe I.Elizabeth'in 1558 yılında tahtına çıkmasından sonra, Dee kraliçenin danışmanı oldu. 1560'ların ortalarında Londra yakınlarındaki Mortlake'de bir laboratuvar yaptı ve o tarihte İngiltere'denin en büyük özel kütüphanesini oluşturdu. Bu kütüphanede 4.000'den fazla kitap ve el yazması vardı. Dee, birkaç İngiliz kaşiflere yardımcı olmak için matematiksel navigasyon prensipleri hakkında çalıştı ve haritalar hazırladı.

  John Dee aynı zamanda astroloji ve felseye de büyük ilgi duyuyordu. 1558'de yayımladığı Propaedeumata Aphoristica (Aphoristic Introduction)'da bu alanda görüşlerini anlatıyordu. Okültizm ile ilgili de de Monas hieroglyphica isimli kitabı yazdı. John Dee doğal ya da kutsal gizemleri açığa çıkarmak için matematiğin yararına inanıyordu.

  John Dee, saray hayatından uzaklaşarak metafiziğe yöneldi. Medyum olduğu söylenen Edward Kelley ile birlikte çalıştı. Dee, şüpheci olmasına rağmen gizemleri aydınlatma konusunda çaresizce istekliydi. Birlikte çalıştıkları yılların ardından Dee, Kelley ile olan çalışmalarına son verdi.

  Ardından 1596'da Kraliçe tarafından Manchester Koleji'nin müdürlüğüne tayin edildi.. Özellikle Kraliçe Elizabeth'in ölümünden sonra Dee, emekli olarak Thames Nehri kıyısındaki Mortlake'deki evine gitti.Kızı Katherine'in bakımında, 82 yaşında, 1608 yılında öldü.

  John Dee, geniş coğrafya bilgisini, İngiliz İmparatorluğu'nu keşif yoluyla genişletmek için kullandı. Bunu yanı sıra bir araya getirdiği muazzam kütüphaneyle zamanın bilim adamlarına yardımcı oldu.
   
Etiketler: